5 VÝHOD BUDOVÁNÍ VZTAHŮ V PŘÍRODĚ

Příroda má jeden kouzelný efekt, pomáhá budovat vztahy. Ty mezilidské, i k sobě samým. Pobyt v lese nás odvede od každodenní rutiny, jsme tam víc v pohodě, komunikace bývá uvolněná a společné zážitky stmelují. Přesně tohle je živná půda pro naše vztahy.   

mindfulness, teambuilding, firemní akce, syndrom vyhoření, zdravá firma, blog, zdravý zaměstnanců

Příroda přináší uvolnění, klid a pocit sounáležitosti.

Na svých kurzech a workshopech jsem často svědkem nově vzniklých přátelství, krásných sdílení a taky spousty smíchu a radosti. Ač se mi hlásí převážně jednotlivci, kteří se mezi sebou neznají, pokaždé vznikne úžasná atmosféra. Vůbec byste neřekli, že tahle parta lidí se ještě ráno neznala. Vím, že to není náhoda.

Tady je pět hlavních důvodů, proč nám pomáhá snáze se propojit s ostatními.

SDÍLENÍ ZÁŽITKŮ

Je krásné mít možnost sdílet, ať už je to zážitek či nějaké uvědomění. Je jedno, jestli jste introvert nebo extrovert, při sdílení není třeba mluvit, stačí se do zážitku ponořit a užívat si ho plnými doušky. To propojení nemusí být vidět, ale vnímáme ho všichni.

Pokud se navíc jedná o firemní akci, tvoří se společné radostné vzpomínky mimo kancelář, které pak mohou živit pozitivní vztahy v zaměstnání dlouhou dobu.

krasna lipa7

PŘIROZENÁ KOMUNIKACE

V přírodě se cítíme být více sami sebou. Zmizí tlak vytvářený formálním pracovním prostředím, mohou se uvolňovat různé bloky a propasti mezi lidmi.

Z pohledu firemního prostředí se atmosféře lesa zaměstnanci snáze uvolní, mohou vzájemně lépe poznat, což vede k přirozené a více otevřené komunikaci.

 

KLID, VNITŘNÍ POHODA a ZDRAVÍ

Příroda prokazatelně zlepšuje náladu, snižuje hladinu stresových hormonů, podporuje imunitu a mnoho dalších prospěšných věcí. Lidé se venku cítí dobře, mají více energie, jsou mentálně vyrovnaní a často i ochotnější navazovat a budovat kvalitní vztahy s ostatními, osobní i pracovní.

SMÍCH, ZÁBAVA

Pobyt venku a krásné kulisy lesa jsou jako balzám na duši. Čím více se uvolníme, tím spíše se od srdce zasmějeme, právě v přírodě to jde snáze.

Na firemních akcích lze navíc připravit různé zábavné aktivity, aby si to všichni užili a k tomu se ještě něco nového naučili na míru vašemu kolektivu.

PŘEKONÁVÁNÍ VÝZEV

Příroda s sebou nese výzvy, to je jasné. Ty vnější mohou plynout z terénu nebo výkyvů počasí, u někoho mohou být náročné vnitřní výzvy jako některé strachy nebo bloky.

mindfulness, teambuilding, firemní akce, syndrom vyhoření, zdravá firma, blog, zdravý zaměstnanců

 

Vzájemná podpora a v neposlední řadě i budování důvěry při společném překonávání výzev pak může být krásný vedlejší účinek pobytu venku. Dobré může být nechat připravit akci na míru tak, aby odpovídala konkrétní potřebě kolektivu. 

Ambice zvítězit nesmí přebýt radost ze společných zážitků.

Tyhle věci jsem pozorovala jak u zklidňujících aktivit, tak i sportovních. U těch druhých ovšem otázkou, jak má být správně nastavená míra soutěživosti, která obvykle ke sportu i firemním teambuildingům patří. Někteří už předem očekávají, že týmy mezi sebou budou soutěžit, berou to jako motivaci k akci a součást zábavy. Je ale také velká spousta těch, kteří o to zrovna nestojí nebo je dokonce může stresovat.

Vzniká vzájemná důvěra, podpora a spolupráce.

mindfulness, teambuilding, firemní akce, syndrom vyhoření, zdravá firma, blog, zdravý zaměstnanců

Ambice zvítězit nesmí přebít uvolněnou atmosféru, radost ze společných zážitků a vztahy posílené pobytem v přírodě. Zažila jsem i akce, kde bylo přímo v zadání „žádné soupeření“ a víte co? Skvěle si to všichni užili, nešetřilo se smíchem a spolupracoval každý, to bylo tou největší výhrou pro zaměstnance i zaměstnavatele.

Z mých zkušeností by mělo být soupeření nastavené „tak akorát“. Snaha vyhrát dobře posílí motivaci spolupracovat a přidá akci další smysl. Pořád je ale nesmí snaha být lepší, než ostatní jediným cílem účastníků. 

V přírodě můžeme posilovat i náš vztah k sobě samým.

Příroda nabízí ideální prostředí k posílení našeho sebevědomí a vztahu k sobě samým. Už jen to, že tady můžeme odhodit různé masky a být více sami sebou je pro nás velmi prospěšné. Výborné zkušenosti máme s krátkými jednoduchými cvičeními Lesní mysli, finského konceptu péče o sebe s prvky mindfulness, pozitivní psychologie a koučování, který vychází z vědeckých poznatků o léčivých účincích lesa. Součástí je i (nepovinné) sdílení, které může být dalším nádherným článkem při posílení vzájemných vztahů ve vašem kolektivu. 

Jitka Kočová, instruktor nordic walking, výživový poradce, lesní mysl, mindfulness, teambuiling, firemní akce, zdraví

Chcete takový teambuilding?

Objednejte si zážitkovou akci v přírodě pro své zaměstnance a pomozte jim vybočit z každodenní rutiny, lépe se poznat a vytvořit krásné společné zážitky.

akce

Zavolejte: 731 522 839, napište: info@jitkakocova.cz nebo vyplňte Kontaktní formulář a my se ozveme.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

Proč je příroda ideální místo na STMELENÍ KOLEKTIVUZDE.
 
Jak odlišně působí na naše tělo SPORTOVÁNÍ v přírodě a VĚDOMÁ PROCHÁZKA – ZDE
 
11 důvodů, proč objednat pro své zaměstnance kurz techniky NORDIC WALKING – ZDE